top of page

„You ask me if I have a God complex? Let me tell you something: I am God.”

MARY STILWELL

#000001

Datum narození: 6. 9. 1855


Místo narození: New Jersey, US
Místo pobytu: Zdravotní čtvrť

Krevní skupina: A+

Věk: 216 let

Rasa: Elemer

Člen organizace: n/a

Status/Povolání: majitelka kliniky Precice Medicine, předseda rozhodovací rady města

FC: Vanessa Kirby

Hráč: admin / NEHERNÍ

Empty.png

↓ POVAHA ↓

Tichá, výborně vychovaná a dokonce vzdělaná. Ve psaní, čtení, anglickém a francouzském jazyce, matematice a dokonce práci s telegrafem. Pro dívku narozenou v roce 1855 to bylo více než dost k tomu, aby byla napřed před svými vrstevnicemi. A být napřed bylo něco, co se nakonec stalo základním stavebním kamenem její povahy. Cílevědomost míšená se stále narůstajícími představami o vlastní výjimečnosti, kterou touží všemi možnými prostředky rozvinout, ji podporují v neuhasínající touze po vědění a objevování. 

Tichost ji postupně opustila, stejně jako pasivita ohledně kontroly vlastního života. Nejen, že převzala vlastní agendu, ale s nezpochybnitelným charismatem zvládá více čí méně kontrolovat i životy ostatních. Přesněji tedy těch, které považuje za důležité. Někdy je ale ze svého sevření restriktivní kontroly pouští, dopřává jim iluzi svobody a dobrovolnosti. Za všech okolností však platí, že stačí aby zatáhla za vodítko, připomněla vděk, slíbenou loajalitu, prokázanou službu - a má je zpět přesně tam, kde potřebuje. Nepochybuje o tom, že je tento systém, který během mnoha let vytvořila, funkční. Mary totiž pochybuje málokdy a když už se něčím takto negativním zabývá, její pochybnosti nikdy nejsou zaměřeny na ni samotnou. Představa o vlastní grandiozitě jí něco takového zkrátka nedovoluje. 

Nicméně skutečně jí není možné upřít kvality, díky kterým dokázala získat své současné postavení. Zásadovost, i když dle některých špatně směřovaná, vizionářství, výřečnost i vášeň pro každý z projektů které začíná tvoří nestabilní, výbušný, ale efektivní koktejl k úspěchu. Bohužel pravidelné dávkování téhle magické směsi má vedlejší účinky. Tím nejvýraznějším je paranoia, která se do ní zažírá tím více a hlouběji čím, více se snaží vyhýbat veřejnosti, aby se těmto myšlenkám vyhnula. Jistá nevyzpytatelnost ohledně toho co nebo kdo zrovna upoutá její pozornost je pak dalším povahovým rysem, jenž drží její okolí v pozoru. 

Z kdysi inteligentní, přehnaně sebevědomé a romantické ženy tak již zbývají jen první dvě zmíněné části. Ta poslední… inu, překážela by v práci. Když se někdy přece jen náhodou ozve, není tak těžké najít způsob, jak ji zase na čas uspat. Od svého vztahu s Thomasem tak zůstává svobodná a nemíní na tomto faktu nic měnit. Občasné románky do kterých se zaplétá jsou pro ni mnohem více způsobem jak kontrolovat vlivné figury města než čímkoliv jiným.

↓ ZAJÍMAVOSTI 

  • S některými neobyčejnými udržuje bližší vztahy než s jinými, nicméně míra její pozornosti je nevyzpytatelná a kolísá spolu s tím, jak daná osoba aktuálně vyhovuje jejím zájmům. 

  • Je pečlivě střeženým tajemstvím, že má v El Paraiso několik vlastních, žijících, dětí. Žádné z nich však nevychovává ani se k nim nehlásí a všechny byly předány do náhradní péče okamžitě po svém narození. Mary nemá potřebu stavět se do rodičovské role a už vůbec nestojí o potenciální konflikty ve vedení města vyvolané možnými “dědici”.

  • Přístupové kódy k jejímu domu mají, mimo prověřeného personálu, další čtyři osoby. Ti tak jako jediní mohou přicházet i odcházet bez ohlášení; Salma Jones, Samuel Lee, Denzel Torres a Roy Moritz. 

  • Při práci nesnese jakékoli vyrušování - hovor, hudbu, hluk. Cokoli mimo naprosté ticha ji rozptyluje. 

  • Dává přednost luxusnímu minimalismu, má však slabost pro květiny, zejména pro veliká načechraná květenství bílých hortenzií. 

↓ RODINA 

​Rodina:​​​​

-

Další vazby v EP:

Původní Neobyčejní - individuální a proměnlivé vztahy

Roy Moritz - komplikovaný vztah

↓ HISTORIE ↓

Mladá Mary byla Thomasen Edisonem objevena ve svých necelých šestnácti letech, kdy pracovala jako operátorka pro News Reporting Telegraph Company. Netrvalo dlouho, než tehdy čtyřiadvacetiletý Edison přesvědčil její rodiče, že je pro Mary tou nejlepší možnou partií a na Štědrý den roku 1871 tak proběhla jejich svatba. I přes to, že spolu nesdíleli svatební lože (Thomas se zabýval obchodem s akciemi), si k sobě během několika následujících let dokázali najít cestu. Po všech stránkách. Ostatně neříká se nadarmo, že za každým úspěšným mužem stojí žena.
Mary tak postupně z role manželky přešla do role kolegy, který s Thomasem pracoval na jeho pokusech a také se, s menším nadšením, smířila s rolí matky. Měli společně tři děti; Marion, Thomase Juniora a Williama. Všechny tři však stejnou, ne-li větší, měrou jako Mary vychovávaly chůvy a služebné. Nezdálo se, že by měl Maryin manžel s tímto uspořádáním potíže a on sám si ke svým dětem, zejména Marion, vytvořil velmi blízký vztah. Mary si mezitím tvořila vztah docela jiný, i když čistě platonický, s dalším se zaměstnanců Thomasovy laboratoře. Nikdy neměla v plánu manžela podvést, nicméně být i nějakým jiným než jím vnímána jako přitažlivá a inteligentní žena jí bylo velice příjemné - a co víc, živilo to její iluzi o vlastní výjimečnosti. 

Na základě tohoto Maryina sebepojetí pak pro Thomase nebylo těžké přesvědčit ji k tomu, aby se stala středobodem jeho nejnovějšího, zcela neetického experimentu, který z jeho pohledu mohl garantovat téměř božství. Roy, jejich spolupracovník, tak zůstal jediný, kdo se na základě zdravého rozumu pokoušel protestovat. I on nakonec idee přeměny podlehl, ne však ze sobeckých důvodů jako Mary nebo z touhy po moci jako Thomas. Jednoduše se rozhodl pomoci přátelům.
17. srpna 1883 se připravovaný experiment odehrál a přinesl s sebou nečekané následky. Explozi, kterou trio vědců přežilo, ve které ale zahynula Marion, která se v osudný den rozhodla přinést tatínkovi čaj. Úspěch, přeměna Mary, byl tak pro Thomase zakalen ztrátou oblíbeného dítěte. O to více se upíná na práci a Mary mu, jako vždy, stojí po boku dokonce i když se Roy o rok později rozhodne odejít. 

Zlom k tomu, aby Mary postupně stále více zaslepeného Thomase opustila a pro veřejnost předstírala vlastní smrt přišel až ve chvíli, kdy se Edison rozhodl Marion oživit. I přes pokulhávající mateřské instinkty se Mary jednoduše nedokázala přimět k tomu, aby mu povolila jakékoli experimenty na těle dívenky, které v pokročilém stádiu rozkladu nechal exhumovat. 

Zmizela z Thomasova života a znovu kontaktovala Roye, s jasnou vizí jak postupovat dál. O tom že i on sám je cílem jejího pozorování však zpočátku neměl ani ponětí. Během služebních cest, na které vyjížděl, Mary s nepřehlédnutelnou pravidelností stonala jen proto, aby se uzdravila téměř okamžitě s jeho návratem. Volat lékaře bylo zbytečné, k utvoření závěrů jí stačila vlastní pozorování. Byla sice prvním podařeným experimentem, ale Royova blízkost ve chvíli kdy probíhal, ji okradla o část její vlastní podstaty a začíná tak chřadnout vždy, když jsou příliš dlouho jeden bez druhého.
Jejich spolupráce se však, i přes naléhavost se kterou Mary klade Royovi na srdce že jeho přítomnost potřebuje, znovu rozpadá po roce 1910. Roy, stále nepřesvědčený o tom, že Maryiny plány na “záchranu lidství” mají realistický základ a neochotný ustupovat ze svých morálních zásad odchází, nechává ji v úzkém okruhu Elemers a Sangresi, vzniklých její rukou. Právě v tuto dobu se Mary utvrzuje ve své vizi světa, obklopená příznivci, kteří si s ní nedovolí nesouhlasit. Dala jim sílu, moc, zachránila jim životy. Stala se pro ně modlou a oni, na oplátku, přislíbili svou věrnost aniž by o ni musela žádat.
Stále ještě během Royovy nepřítomnosti tak vzniká prozatím poslední rasa, pro niž Mary obětovala dva z blízkých přátel kteří stále ještě byli lidmi. Stejně jako v jejím případě, i u nich neproběhla přeměna zcela bez potíží, stačila ale jen malá úprava a Hadiri byli připraveni k samostatnému životu. Tento krok navíc přiměl Roye k návratu, který proběhl právě včas na to, aby si z něj Mary vzala energii před tím, než její slabost začala být příliš nápadnou. Následuje několik let příměří, zvláštního vakua mezi mocnými bytostmi, které dělají vše proto aby nebyly odhaleny během vřavy druhé světové války.
Když pak Evie s Paolou přichází s návrhem založení bezpečného přístavu pro všechny Neobyčejné, Mary téměř okamžitě souhlasí. Výstavba města totiž zcela koresponduje s její vizí budoucnosti. Válka ji poznamenala, nejen po stránce vyčerpání sil, více než je ochotná navenek přiznat. Její touha zachránit lidstvo nebo přesněji lidství se proměnila spolu s tím. Rozhodla se, že zachrání ty, kteří si to zaslouží. Ty, kteří vidí její světlo, kteří následují její vizi. Vytvoří ráj na zemi a jen co bude zcela dokončený uzavře ho od zbytku nedokonalé planety. Nikdo, ani její nejbližší, nemají tušení jak doslovně svou vizi myslí a mnozí tak žijí v přesvědčení, že ji již naplnila. 

↓ BONUSOVÉ INFO ↓

BLACKOUT (2).png
bottom of page